Український форум благодійників - Розвиваймо благодійність разом
Головна    Про нас    Новини Форуму
 

ПРО НАС

Новини Форуму
ОПИТУВАННЯ
28 листопада у світі відзначатимуть #GivingTuesday або #ЩедрийВівторок. Це день, коли люди благодіють. Як започаткувати традицію його проведення в Україні?
МИ НА FACEBOOK

Оподаткування благодійних організацій 2015 року: запитуйте, поки не пізно

18.02.2015  Автор: Український форум благодійників
Оподаткування благодійних організацій 2015 року: запитуйте, поки не пізно

Надаємо відповіді щодо нових правил оподаткування благодійних організацій. Будь ласка, прочитайте уважно. Чи всі Ваші запитання висвітлені? Наскільки зрозумілі пояснення, чи всі нюанси враховано? У сфері податків не буває дрібниць і незручних запитань! Краще з'ясувати все зараз, ніж потім витрачати час і гроші на консультації, виправлення помилок у звітах і сплату штрафів. Напишіть нам на адресу larysa.zhygun@gmail.com і запитайте - ми підготуємо чіткі роз'яснення щодо кожного аспекту оподаткування благодійних організацій за новими правилами. 

Зміни, внесені до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) Законом №71 від 28.12.2014, поряд з іншим, повністю змінили усталений підхід щодо податку на прибуток: базою для оподаткування тепер є скоригований фінансовий результат за фінансовою звітністю. Через це ціла низка податкових норм, що формувались роками, стала неактуальною. Раптові зміни викликають підозри та численні питання, зокрема, й щодо оподаткування неприбуткових організацій. Розглянемо деякі з таких питань стосовно благодійних організацій. 

Як благодійні організації тепер платитимуть податок на прибуток?

Благодійні організації тепер взагалі не вважаються платниками податку на прибуток (за умови включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ) (пп.133.1.1.2 Податкового Кодексу).
 
Це означає, що по відношенню до цього податку благодійні організації надалі не мусять виконувати обов’язки платника цього податку, передбачені Кодексом (ставати на облік, вести податковий облік, подавати звітність, сплачувати податок, тощо). 
 

Куди зникла податкова пільга для благодійних організацій?

Пільга змінилась. До 2015 року податкова пільга полягала в частковому звільненні під податку на прибуток; ст.157 ПКУ визначала види доходів, що звільнялись від оподаткування. Відповідно до змін, внесених Законом № 71 від 28.12.2014, дана норма виключена. Втім, немає й потреби в ній - тепер благодійні організації не мусять платити податок на прибуток з будь-яких видів чи сум доходів (за умови перебування в Реєстрі неприбуткових організацій та установ).
 

Реєстр неприбуткових організацій та установ – чи потрібна перереєстрація?

Право на пільгу з податку на прибуток і раніше виникало з моменту реєстрації в Реєстрі неприбуткових установ та організацій (далі – "Реєстр"); в цій частині правила не змінились. Кодекс не передбачає спеціальних перехідних норм щодо необхідності перереєструватися в Реєстрі для подальшого користування пільгою з податку на прибуток для тих осіб, які були включені в цей Реєстр станом на кінець 2014 року. Визначення неприбуткових організацій в п.14.1.121 Кодексу також не змінилось. 
 
Тому благодійні організації повинні мати право на пільгу з податку на прибуток без будь-якої спеціальної перереєстрації. Звісно, переконатись у цьому можна буде, лише побачивши змінене (або нове) Положення про цей Реєстр. 
 
Зазначимо, що не всі види неприбуткових організацій, що були включені в Реєстр, матимуть право на пільгу з податку на прибуток починаючи з 2015 року. Благодійні організації (поряд із громадськими об’єднаннями, політичними партіями, релігійними організаціями та пенсійними фондами) таке право мають, а такі організації, як творчі та кредитні спілки, асоціації, заповідники, музеї та інші – право на пільгу втратили. Оскільки Реєстр (за визначенням, наведеним в чинній редакції положення про нього) ведеться для цілей пільги з податку на прибуток, очевидно, що ті організації, що втратили право на пільгу з податку на прибуток, мають бути виключені з нього.
 

Чи потрібно подавати яку-небудь звітність з податку на прибуток?

Кодекс не передбачає спеціальної декларації з податку на прибуток для неплатників податку. 
 
Утім, оскільки звільнення від сплати податку є пільгою (а нові правила потенційно можуть тлумачитись як таке звільнення, хоча формально ним і не є), благодійні організації можуть бути зобов’язані подавати звіт про використання податкової пільги (пп.16.1.6., 20.1.2 Кодексу). Такий обов’язок може бути закріплений в оновленому Положенні про Реєстр неприбуткових установ та організацій.
 
Також не виключено, що податкові органи можуть окремо запитувати у благодійних організацій фінансову звітність або документи і відомості про окремі операції з іншими платниками податку (за пп.пп.16.1.5, 20.1.3., 20.1.6-20.1.7 Кодексу).
 
Є побоювання, що деякі норми Кодексу залишають обов’язок благодійних організацій подавати декларацію з податку на прибуток. Зокрема, так тлумачаться п.46.2 Кодексу (про обов’язок "малих підприємств" подавати разом з річною декларацією річну фінансову звітність) та п.57.1.Кодексу (неприбуткові організації не сплачують авансові внески, а платять податок на підставі річної декларації). Вважаємо, що ці норми потенційно можуть бути застосовані до благодійних організацій лише якщо така організація муситиме платити податок на прибуток – тобто, у випадку її виключення з Реєстру.
 

Як податкові органи контролюватимуть не зловживання статусом неприбутковості? 

Можна передбачити, що через зазначені вище звіти про пільги за спеціальні запити документи податкові органи здійснюватимуть контроль за не зловживанням статусу "неприбутковості" з боку благодійних організацій. Якщо в результаті такого контролю будуть виявлені порушення законодавства про неприбуткові організації (наприклад, для благодійних організацій – Закону "Про благодійну діяльність та благодійні організації"), це може стати підставою для виключення організації з Реєстру.
 
Податкові органи й раніше мали право виключати неприбуткову організацію з Реєстру через будь-які порушення Кодексу або іншого законодавства про неприбуткові організації. Очевидно, що такий механізм залишиться й в новому положенні про Реєстр. Після виключення з Реєстру, благодійна організація повинна подавати декларацію з податку на прибуток та платити податок (за наявності прибутку) на загальних підставах.
 

Чи потрібен податковий облік?

Зміни до Кодексу, запроваджені Законом №71, фактично скасували окремий податковий облік для цілей податку на прибуток. База оподаткування відтепер визначатиметься на підставі фінансової звітності, яка мусить бути складена за загальними правилами бухгалтерського обліку. Ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності є загальним обов’язком неприбуткових організацій незалежно від їх податкового статусу. 
 
Тому, навіть з точки зору можливого ризику виключення з Реєстру та необхідності сплати податку на прибуток, для благодійних організацій може виявитись достатнім даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
 
За цих обставин, для неприбуткових організацій (так само як і для "звичайних" платників податку на прибуток), зростає значення фінансової звітності та коректності бухгалтерського обліку. Варто пересвідчитись, що застосування стандартів бухгалтерського обліку є коректним, зокрема в частині підходу до термінів визнання доходів і витрат. 
 

Чи вплинуть нові правила для платників податку на прибуток на їх можливість надавати благодійну допомогу?

Загалом, юридичним особам раніше дозволялось врахувати в складі затрат для цілей податку на прибуток благодійні внески в сумі до 4% оподатковуваного прибутку попереднього року (пп.138.10.6."а" Кодексу в редакції до 1.01.2015р.). Це правило по суті залишилось без змін, трансформувавшись в коригування фінансового результату на суму таких витрат, що перевищують такий 4% ліміт (пп.140.5.9. Кодексу в новій редакції).
 
Пільга для витрат на допомогу військовим для потреб АТО (п.33 підрозділу 4 Перехідних положень Кодексу), на жаль, не була приведена у відповідність із новою редакцією норм Кодексу щодо податку на прибуток, і посилається на вже неіснуючий пп.138.10.6."а" (замість нового пп.140.5.9.). Цю невідповідність можна усунути лише змінами до Кодексу.
 
З’явилось нове обмеження (в формі коригування фінансового результату), яке по суті дає платникам податку право на витрати лише щодо 70% вартості товарів чи послуг, придбаних у неприбуткових організацій, крім бюджетних (пп.140.5.4 Кодексу). Втім, це обмеження не має суттєво обмежити діяльність благодійних організацій, оскільки продаж товарів та послуг не є для них основною діяльністю.
 

Інші зміни, які треба взяти до уваги

Зазначимо, що зміна пільги з податку на прибуток не вплинула на обов’язки благодійної організації щодо інших податків, таких як ПДВ, податок на доходи фізичних осіб та податки на майно. Навіть за умови звільнення від сплати податку на прибуток, благодійна організація може в окремих випадках виявитись зобов’язаною сплатити ПДВ, та загалом має адмініструвати ПДФО.
 
ПДФО
Зросли ставки податку: замість ставок 15%-17%, з 1 січня 2015 року ставки податку становлять 15%-20% на ту ж податкову базу. Крім того, всі доходи, які включаються в базу ПДФО, підлягають обкладенню військовим збором (1.5%). Отже, суми благодійної допомоги фізичним особам, які не звільнені від ПДФО, обкладатимуться податком за сумарною ставкою 16.5% - 21.5%.

Податок на нерухоме майно
З 1 січня 2015 року податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, справляється з загальної площі будь-якої нерухомості. Кодекс не передбачає пільг з цього податку для благодійних організацій, втім, такі пільги можуть бути встановлені місцевими радами. Тому варто дізнатись, які саме ставки податку встановлені на відповідній території. Максимальна ставка податку становить 2% мінімальної зарплати (зараз – 24.36грн.) за 1м2 площі нерухомості на рік (а на 2015 рік – лише 1% мінімальної зарплати). Юридичні особи мали б подати декларацію з цього податку вже до 20 лютого 2015 року та сплачувати податок щоквартальними частинами.

Податок на транспорт
Власники легкових автомобілів з об’ємом двигуна понад 3000 см3 мають сплатити податок в сумі 25 тисяч гривень за кожен такий автомобіль на рік (крім автомобілів, які використовуються більше 5 років). Можливість встановлення пільг з цього податку поки що не передбачена, тому благодійні організації, що мають такі автомобілі, мусять сплатити цей податок. Декларація з транспортного податку також має бути подана до 20 лютого 2015 року, а податок сплачується частинами, щокварталу.
 
 
 
 
 

 

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Також ви можете
+ Додати новину
 
 
ПІДПИСКА
на електронні видання Форуму
"Хроніки благодійності" та "ФІЛАНТРОскоп"
 
 
Оберіть, будь ласка, категорію підписувачів, до якої вас віднести:
  • Виділити всі
 
 
 
 
 
 
ЧЛЕНИ УКРАЇНСЬКОГО ФОРУМУ БЛАГОДІЙНИКІВ
{* *}